Windows 10 UEFI USB Bellek hazırlama rehberi - Protho

UEFI Windows 10 kurulum USB’si hazırlama rehberi


Windows 10

Hızlı açılan, güncel Windows 10 kurulumu rehberi!

Windows 10 artık öyle bir popülariteye ulaştı ki, güncel pazar payı rakamlarına göre dünyadaki bilgisayarların yarısından fazlasında tercih ediliyor. UEFI için (açılımıyla Unified Extensible Firmware Interface) güncel bilgisayarlarda bulunan BIOS yazılımı diyebiliriz. UEFI, güncel bilgisayarlara Windows 10 ile tam anlamıyla destek vermeye başladı. Öyle ki Microsoft’un bu hamlesiyle tercih edilmesinde büyük bir artış yaşandı. Peki bu terimi son yıllarda neden çok sık duyuyoruz? Çünkü normal BIOS’a göre daha güvenli, daha hızlı kapanan, daha hızlı açılan, daha hızlı uyku moduna giren ve bununla kalmayıp sabit diski tam anlamıyla yöneten bir donanım yazılımı kullanmak çok daha avantajlı görünüyor.

UEFI sayesinde sabit diskleri GPT olarak biçimlendirebiliyoruz. Bu da 2TB’ın üzerinde depolama kapasitesine sahip aygıtları kullanabilmemizi sağlıyor. Bu avantaj olmasaydı MBR kullanmak zorunda kalacaktık, MBR üzerinde bir takım kısıtlamalar mevcut. Şimdi tek yapmamız gereken USB belleğimize Windows 10 imaj dosyasını yazdırmak.

Gerekenler

Windows 10 kurulum rehberi

Rufus, USB belleğinize imaj dosyasını yazdırmakta kullanılacak. Boyutu oldukça küçük olan program basit kullanışıyla size zorluk çektirmeden dosyayı yazdıracaktır. Rufus’un güncel sürümünü bilgisayarınıza kurduktan sonra sizi böyle bir ekran karşılayacaktır. Flash belleğinizi seçtikten sonra “Partition Scheme” bölümünden UEFI seçmelisiniz. Ardından bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını seçip diğer ayarlara dokunmadan işlemi başlatmalısınız.
Rufus

Bu adımları yaptıktan sonra USB belleğiniz hazır duruma gelecektir. UEFI destekli bilgisayarınızda boot menüsüne girip flash belleğinizi seçerek kurulum işlemini başlatabilirsiniz.


  Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

  Emre Özdoğan
  Emre, WebQus Network kurucusu ve dünyanın en genç programcılarından biri. Protho'nun geliştirici ekibinin yanı sıra profesyonel blog yazarı olarak da yer alıyor.

  0 Yorum

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Send this to a friend