Mavi ışık filtresi nedir? Mavi ışıktan korunma yolları - Protho

Mavi ışık filtresi nedir ? – Ne işe yarar?


Mavi ışık filtresi

Elektronik cihazların hayatımızın bir parçası olduğunu tekrar tekrar dile getirmeye gerek yok diye düşünüyorum. Kullandığımız akıllı telefonların, televizyonların, tabletlerin dışında her ekran teknolojisinde bizi bekleyen tehditler bulunuyor. Tüm ekran teknolojileri yapıları gereği yapay ışınlar kullanır, bu ışınlar göze zararlar verebilir. Halk arasında mavi ışık olarak bilinen ışınlar gözde zehir üretimine neden olan bir ışındır. Mavi ışık filtresi bu konuda bir avanta sağlıyor.

Son yıllarda teknoloji üreticileri mavi ışığı bir nebze azaltmak adına gece modu özelliğini cihazlarına ekledi. Kullanıcılar diledikleri zaman bu özelliği kullanarak mavi ışığı azaltıp daha sarı bir görünüm elde edebiliyor. Başlarda bu filtreye alışmak zor olabilse de göz için oldukça fayda sağlayan bir özellik olduğunu belirtelim.

Mavi ışığın zararları

Mavi ışık filtresi faydaları

Gözünüzün daha az yorulmasına yardımcı olur. Çoğu okuyucumuzun tecrübe ettiği gibi uyumadan önce telefonu yoğun şekilde kullandıktan sonra uyuyamama veya göz yorgunluğu ortaya çıkar, deneyimlerimize göre telefonunuzda mavi ışık azaltma programı kullanmak bu sorunu büyük oranda çözüyor. Ofiste saatlerinizi bilgisayar başında geçirmek göz sağlığınız açısından tehlikelidir. Buna karşın, son yıllarda karşımıza mavi ışık filtreli gözlük karşımıza çıkıyor.

Mavi ışık filtreli gözlük işe yarıyor mu?

Piyasadaki hemen hemen her gözlükçüde mavi ışığı filtreleyen gözlükler görebilirsiniz, hatta bunu el feneri ile test edenler de var. Fakat bu gözlüklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü ışınlar her zaman zararlı değildir, göz sağlığınızı korumak isterken ışınlar üzerindeki faydalı ışığı da filtreleyerek gözünüzü yararlı ışınlardan mahrum edebilirsiniz. Bu tarz gözlük satıcılarından kesinlikle normal bir gözlük satın alın. Pazarlama yöntemi olarak normalden çok daha pahalıya satılan bu tip gözlükler müşteriler için bir para tuzağıdır.

Mavi ışıktan korunma yolları

Mavi ışıktan nasıl korunabilirsiniz?

 1. Geceleri cep telefonu kullanımınızı minimuma indirin. Eğer kullanmanız gerekiyorsa cihazınızda bulunan gece modu özelliğini aktif edebilirsiniz. Eğer telefonunuzda bu özellik yok ise ekten indirebilirsiniz.
 2. Gün içerisinde dizüstü bilgisayarınızla, akıllı telefon veya tabletiniz ile vakit geçirirken düzenli aralar verin ve yüzünüzü yıkayın.
 3. Yine verdiğiniz kısa molalarda uzağa bakmanız gözlerinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.
 4. LED tipi aydınlatmaların bulunduğu yerlerde fazla zaman harcamayın.
 5. Gece uyurken odanızın karanlık olmasına sağlayın.
 6. Gece kitap okurken ışık kaynağı olarak mum ışığı kullanmak.
 7. Ampule doğrudan bakmayın, çocuklarınızı bu konuda uyarın.
Mavi ışığı en aza indiren Android ve iPhone uygulamaları

iOS cihazlarda bu mod kendiliğinden bulunmaktadır, ayarlardan gece modunu seçerek kullanabilirsiniz.

Güncel Android cihazlarda bu özellik mevcut fakat telefonunuzda bu özelliğin olmadığından eminseniz bu bağlantıya tıklayarak uygulamayı telefonunuza kurabilirsiniz.


  Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

  Emre Özdoğan
  Emre, WebQus Network kurucusu ve dünyanın en genç programcılarından biri. Protho'nun geliştirici ekibinin yanı sıra profesyonel blog yazarı olarak da yer alıyor.

  0 Yorum

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Send this to a friend