Kripto Para Nedir ? Nerelerde Kullanılır ve Mucidi Kimdir ? - Protho

Kripto Para nedir ? Ne işe yarar ?


Kripto Para Bitcoin

Günümüzün popüler ödeme yöntemlerine bir yenisi daha eklendi. İnternette ve televizyonda duyduğunuz Kripto para nedir ? Ne işe yarar, alışverişte kullanılabilir mi? Tüm bu soruları makalemizde tartışacağız, bir şeyden bahsetmeden önce ön bilgilerini öğrenelim.

Kripto paraların temeli Bitcoin’dir, onun üzerinden diğer duyduğunuz diğer altcoin çeşitleri üretilmiştir.Bu alışveriş methodu  Satoshi Nakamoto nickini kullanan bir kişi veya kişiler tarafından kodlandı. Kodlandı diyoruz çünkü kripto paralar tamamen bir yazılımdır. Kripto para fiziksel bir ürün değildir, bütün sistem Blockchain adı verilen sistem üzerine işler.

Kripto Para nasıl üretilir?

Paralar herhangi bir merkeze veya bir sisteme ait değildir, üretimleri tamamen kullanıcıya dayalıdır. Kripto Para üretimi de önemli bir husus sınırlı olmasıdır. Örneğin Bitcoin 21 Milyon adet üretilebilir. Halihazırda bunun 16 Milyon kadarı üretilmiştir. Kazıldıkça daha da değerlenen, daha küçük hash değerlerine bölünen kripto paraların tamamı üretilse bile değeri azalmaz. Aksine daha çok artabilir çünkü dolaşımda olan 21 Milyon bitcoin asla artmayacaktır.

Ethereum Kripto Para

Üretim konusunda her şey donanım ve internet bağlantısı üzerine kuruludur. İşlemci, ekran kartı ve internet bağlantısı çoğunlukta olmak üzere tüm bu bileşenler matematik problemlerini çözmekte kullanılır, çözülen problemler ile bitcoin üretilir.

Kripto Para güvenli midir ?

Kripto Para güvenli midir sorusu yatırım yapmak isteyenlerin elbet düşüneceği bir soru.Herhangi bir otorite veya hükümete bağlı olmadıklarından güvenli olduklarını söyleyebiliriz. Bu konudaki en büyük risk, kripto paraların bir sanal cüzdana aktarılmaması veya maden kazılan bilgisayarın çökmesi olabilir.Bir başka tehdit ise hack’lenme. Milyar dolarları aşan işlem hacmi dolayısıyla kripto paralar çok fazla saldırı alabiliyor. Bu saldırılardan siz de zarar görebiliyorsunuz, buna karşın mining yapılan bilgisayarı bir anti-virüs yazılımı ile korumanızda fayda var.

Blockchain sistemi nedir?

Sözlük anlamı “blok zinciri” olan blockchain anlamını tamamlıyor. Teknolojik tanımını “şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı” olan sistem Kripto Para üzerinde kullanılıyor. En çok bitcoin ile adı duyulan blockchain, aslında “veri” olan her yerde kullanılabilecek bir teknolojidir. Bitcoin’de bloklar kripto para alışverişine dair bilgileri barındırırken bir başka kullanım alanı olarak sağlık sektöründe hastaların en küçük tıbbi bilgilerini taşıyor olabilir. Bu sistem bloklar halinde ve dağıtık olarak kullanıldığı için takibi mümkün olmayacak bir hale geliyor. Sizden çıkan bilgi, karşı tarafa ulaşana ve kodlar eşleşip bu bilgi açığa çıkana kadar kimse tarafından erişilemiyor, düzenlenemiyor.

Kripto Para nedir

Bitcoinde kullanılan blockchain teknolojisini ele alacak olursak eğer bloklar üzerinde para alışverişi bilgileri bulunuyor, bu bilgilerin doğruluğu bizzat mining yapanlar tarafından sağlanıyor.

Kaynak


  Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

  Emre Özdoğan
  Emre, WebQus Network kurucusu ve dünyanın en genç programcılarından biri. Protho'nun geliştirici ekibinin yanı sıra profesyonel blog yazarı olarak da yer alıyor.

  0 Yorum

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Send this to a friend