Huawei Mate 30 Pro artık Google servislerini kullanamayacak - Protho

Huawei Mate 30 Pro artık Google servislerini kullanamayacak


Huawei Mate 30 Pro Google Servisleri

Huawei Mate 30 serisi Ağustos’un sonunda tanıtılmıştı. Serideki akıllı telefonların teknik özellikleri dışında Google servislerinin olmaması da çok konuşuldu. Android gibi önemli Google uygulamalarının yüklü olarak gelmediği ilk cihazların akıllı telefon pazarında nasıl bir izlenim bırakacağı tartışılırken, bazı kaynaklarda bu uygulamaların nasıl yükleneceğine dair konular ele alınmıştı. Bugün gelen açıklamaya göre Mate 30 Pro için Google servislerinin kapısı kapandı.

Mate 30 Pro için Google servisleri artık yüklenemiyor

LZPlay adlı uygulama, Mate 30 serisi telefonlara Google uygulamalarının yüklenmesini sağlıyordu. Ancak bu yöntem kısa süre içerisinde kapatıldı. John Wu isimli güvenlik araştırma uzmanı, LZPlay’in Google servislerini nasıl yüklediğine dair bir araştırmada bulundu.

Kendisi LZPlay’in Huawei cihazlarda bulunan özel bir Android izni aracılığıyla yükleme yapıldığını belirtti. Ancak bu izinlerin yalnızca Huawei tarafından dijital olarak olarak imzalanan uygulamalar tarafından verilebileceğinin ve bir uygulamanın bu imzayı alabilmesi için bir inceleme süresinden geçmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Gelen bu açıklamadan sonra LZPlay ile yüklenen Android cihazlarının eskisi gibi çalışmadığı rapor edildi.

Bir Android cihazın güvenli olup olmadığını tespit etmenin yolu SafetyNet testidir, Alex Dobie tarafından yapılan açıklama ile öğrenmiş olduk ki artık Huawei Mate 30 Pro‘ya yüklenen Google servisleri güvenli değil. Hiçbir modelde Google servislerinin güvenli olmadığı rapor edildi. Google Pay hizmetini kullanabilmenin kriterlerinden biri de bu testi geçmek.


  Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

  Emre Özdoğan
  Emre, WebQus Network kurucusu ve dünyanın en genç programcılarından biri. Protho'nun geliştirici ekibinin yanı sıra profesyonel blog yazarı olarak da yer alıyor.

  0 Yorum

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Send this to a friend