ASELSAN Tarafından Geliştirilen Elektrikli Otobüs - Protho

ASELSAN’ın elektrikli otobüsü 2020’de yollarda


3 Paylaşım
ASELSAN

ASELSAN tarafından geliştirilen elektrikli çekiş sistemi, otobüs üreticisi TEMSA’nın iki yeni aracında bulunacak. Araçların 2020 yılında trafik tescili alması bekleniyor.

Elektrikli araç üretimi günümüzün en popüler teknolojilerinden biri olarak rekabet ediyor. Elektrikli araçların daha ucuz yakıt teknolojisi ve çevreye zarar vermemesi güç geçtikçe daha çok kullanıcı tarafından ilgi görüyor. Düşük emisyon değerleri ile daha verimli bir kullanım vadediyor.

Dünya üzerinde çevreyi koruma örgütleri, elektrikli araçların çevreyi koruma konusunda olumlu bir politika izlemesinden dolayı bu fikirleri destekliyor. Elektrikli araçlar sağladığı faydalar ile yükselişe geçiyor. Milli gururlarımızdan olan ASELSAN da elektrikli araç sektöründe faaliyetler yürütüyor. Şimdi ise ürettikleri motorlardan biri TEMSA tarafından kullanılacak.

ASELSAN, askeri alanda kullanılan sistemleri de birbirine katarak Araç Kontrol ve Yönetim Sistemi, Araç Çekiş Sistemi, Şarj Sistemi, Araç ve Şebeke Entegrasyonu, Batarya Yönetim Sistemi gibi projeler üzerinde çalışıp geliştirmeyi başardı.Şirketin TEMSA ile yaptığı anlaşma ile sonucunda ilk yerli elektrikli otobüs ortaya çıkmıştı. Avenue EV olarak adlandırılan bu otobüs 2016 yılında tanıtıldı.

Elektrikli otobüs 2020’de yollarda

Tanıtımından bu yana ASELSAN, sistemleri geliştirme, test ve üretim faaliyetlerine odaklanırken; TEMSA seri üretime için hazır 9 metrelik MD9, 12 metrelik Avenue Electron ve Avenue EV olarak nitelendirilen 3 farklı otobüsle seçeneği geliştirdi.ASELSAN’ın elektrikli otobüslerinin yakın zamanda yollara çıkması planlanıyor. Araçların trafiğe çıkması için gerekli olan “trafik tescil belgesi”nin  2020 yılında alınacağı söyleniyor.

Avenue EV, hızlı şarj teknolojisi ile ortalama 8 dakikada şarj olabiliyor ve tek şarjla 50-70 km arası yol alabiliyor. Bu sayede şehir içi ulaşımda duraklar arasında yer alan istasyonlarda hızlı bir şekilde şarj olabilecek ve tekrar yola çıkmaya hazır olacak. Kablosuz internet, verimli ısıtma ve soğutma sistemleri gibi özelliklerle donatılan otobüsün bu özelliklerin çalışmasından dolayı nasıl bir menzil kaybı yaşayacağına dair bir bilgi şu an için bulunmuyor.

TEMSA elektrikli otobüs

Maksimum 53 yolcu kapasitesine sahip olan Avenue EV, hem şehir içi ulaşım ihtiyacını karşılayacak hem de sıfır karbon salınımı sayesinde çevreyi de koruyor olacak. Bu yüzden de Türkiye’nin karbon emisyonunu azaltması ve enerji bağımlılığının azalması konusunda ihtiyaç duyulan bir model. 2020 yılında ise Avenue EV’i yollarda sıklıkla görmeye başlayacağız gibi görünüyor.

Kaynak


  Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

  3 Paylaşım
  Emre Özdoğan
  Emre, WebQus Network kurucusu ve dünyanın en genç programcılarından biri. Protho'nun geliştirici ekibinin yanı sıra profesyonel blog yazarı olarak da yer alıyor.

  0 Yorum

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Send this to a friend